معاونت پژوهش مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در سال 1374 شکل گرفت و تا سال 1386 سه معاون پژوهشی (حجج اسلام آقایان سخاوتی، رجایی و رجبی) اداره این معاونت را به عهده داشتند. از سال 1386 معاونت پژوهش مؤسسه توسط حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمدحسین شریفی اداره می‌شود. با تشکیل مدیریت برنامه‌ریزی و ارزیابی معاونت پژوهش، روند تدوین آیین‌نامه‌های پژوهشی شتاب بیشتری به خود گرفت؛ مخصوصاً پیگیری تدوین و اجرای برنامه پنج ساله در راستای تحقق سند چشم‌انداز ده ساله مؤسسه موجب شد شاهد تدوین آیین‌نامه‌های متعددی در حوزه معاونت پژوهش باشیم.

نوشتار حاضر، مجموعه‌ایست حاوی آیین‌نامه‌ها، شیوه‌نامه‌ها، روند نماها و نمون‌برگ‌ها که موجب راهنمایی پژوهش‌گران در مسیر تحقیق و پژوهش و دنبال کردن روند انجام فعالیت‌های پژوهشی می‌گردد. امید است این مجموعه، موجب تسهیل و شفاف سازی امور و آشنایی محققان با حقوق و تکالیف خود و روند انجام فعالیت پژوهشی ایشان گردد و طبعاً از هر گونه نظر و پیشنهاد برای اصلاح و رفع کاستی‌های آن استقبال می‌شود.
این کتاب دارای سه بخش است. بخش اول اسناد بالادستی را شامل می‌شود که چشم‌انداز مؤسسه و ساختار و شرح وظایف معاونت پژوهش در این بخش قرار دارد. بخش دوم شامل آیین‌نامه‌های گوناگون برای انواع فعالیت‌های پژوهشی است و بخش سوم شامل ضمایم است که در بردارنده شیوه‌نامه‌ها و روندنماها است.
مدیریت برنامه‌ریزی و ارزیابی پژوهش
مهر 1389