همايش «آسیب‌های فرهنگي خانواده (واکاوري جامعه‌شناختي پديده تجرد)»

معاونت پژوهش مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

با همکاری مراكز علمي و پژوهشي برگزار می‌کند:

 

همايش «آسیب‌های فرهنگي خانواده (واکاوي جامعه‌شناختي پديده تجرد)»

 

سخنرانان

سرکار خانم دکتر صادقي

استاد دانشگاه تهران

سرکار خانم دکتر صادقي

مدير رصد و آمار شوراي فرهنگي اجتماعي، شوراي عالي انقلاب فرهنگي

 

ميزدگرد علمي با حضور:

حجت‌الاسلام دکتر محمدرضا زيبايي‌نژاد ـ حجت‌الاسلام دکتر قاسم ابراهيمي‌پور ـ سرکار خانم دکتر علاسوند

 

زمان: پنجشنبه 26 بهمن 1396  بعد از نماز مغرب و عشاء

مکان: تالار، مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

 

واکاوی جامعه شناختی پدیده تجرد

خانواده به لحاظ تاریخی یکی از قدیمی ترین و به لحاظ اجتماعی یکی از مهم ترین و بنیادی ترین نهادهای اجتماعی است که در طول حیات تاریخی خود بویژه در چند دهه اخیر، تحولات زیادی در جایگاه، ساختار، نقش و کارکرد خود تجربه کرده است. از منظر ادیان الهی بویژه اسلام، نهاد خانواده، نهادی مقدس با اهداف و کارکردهای منحصر بفرد معرفی شده است. تقدس بخشی به این نهاد، ترغیب عموم به ازدواج در شرایط مقتضی، تامین ملزومات هنجاری برای تنظیم روابط درونی این نهاد، تمهید مکانیسم های لازم برای حفظ و پایداری آن با هدف تامین کارکردهای فردی و اجتماعی حیاتی و... بخشی از سیاست های تدوینی اسلام در خصوص شکل گیری و استمرار این نهاد اجتماعی است.

نهاد خانواده نیز همچون سایرنهادهای اجتماعی سنتی در جهان معاصر و تحت تاثیر فرایند های توسعه مدرن و پسامدرن، تحولات زیادی را تجربه کرده اند. از این میان، نهاد خانواده به دلیل اقتضائات خاص به ویژه صبغه دینی و اخلاقی غالب، بیش از سایر نهادها، دستخوش تحولات گسترده، بنیادین و بعضا ویرانگر شده است.

جامعه ایران نیز به عنوان یک جامعه دینی به اعتبار عضویت در جامعه جهانی از موج این تحولات برکنار نمانده و در تمام سطوح نهادی و ساختاری بویژه در ارتباط بانهاد خانواده با وضعیت ها و چالش های غیرمنتظره ای مواجه شده است. ضعف تمایل به ازدواج، بالارفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، افزایش خانواده های تک والدینی، ظهور برخی بدیلها همچون ازدواج سفید، و افزایش کمی تجردهای قطعی بویژه در ناحیه دختران تنها بخشی از این چالش هاست که آسیب‌ها و عوارض روانی و اجتماعی در خور توجهی را موجب شده است.

واکاوی علل و عوامل موثر در بروز و استمرار این وضعیت ها، تحلیل پیامدها و عوارض قهری و اجتناب ناپذیر آن، شناسایی راههای محتمل برای کاهش این عوارض و احیانا برون رفت از این اوضاع و در نهایت تحکیم و تثبیت خانواده؛ هم اندیشی و همفکری اندیشمندان و نخبگان حوزوی و دانشگاهی رامی طلبد. بدین منظور موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره، باهدف بررسی ابعاد و زوایای یکی از این چالش ها یعنی تجرد در قالب سه نشست تخصصی پیرامون علل و عوامل ایجاد این آسیب، پیامدهای اجتماعی آن و راهکارهای برون رفت از این آسیب، توسط محققان و پژوهشگران این حوزه، در صدد برگزاری همایشی نیم روزه برآمده است تا با عنایت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بتواند گامی مثبت در جهت رفع آسیب های اجتماعی جامعه اسلامی و تعالی منزلت خانواده قدم بردارد.