برگزاری سلسله همایش های تغییرات جمعیتی و نقش آن ها در تحولات مختلف جامعه

معاونت پژوهشی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره با همكاری مراكز علمی، پژوهشی و اجرایی كشور، سلسله همایش‌های ملی بررسی پیامدهای تغییرات جمعیت را برگزار می کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر محمد‌ناصر سقای بی‌ریا، دبیر علمی این همایش، ضمن اظهار مطالب فوق افزود: پس از هشدار سال قبل مقام معظم رهبری در خصوص موضوع تهدید نسل و اظهارنظر كارشناسان مختلف دانشگاهی و حوزوی در خصوص پیامدهای تغییرات جمعیتی، معاونت پژوهشی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره بر آن شد تا با همكاری دیگر مراكز علمی، پژوهشی و اجرایی كشور، با برگزاری سلسله‌همایش‌هایی نقش تغییرات جمعیتی و پیامدهای سیاسی، امنیتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و... آن را بررسی نماید؛ زیرا افت شدید نرخ رشد جمعیت در ایران، نیازمند بازنگری همه‌جانبه در سیاست‌های كلان كشور است.

دكتر بی‌ریا افزود: بررسی موضوع تغییرات جمعیت، دارای ابعاد مختلفی است كه متأسفانه در سیاست جمعیتی كشور، در راستای كاهش شدید جمعیت مورد غفلت واقع شده است. ابعاد فقهی و دینی مسئله، فلسفة جمعیت و مباحث ایدئولوژیك، ‌مشكلات اقتصادی ناشی از افزایش متوسط سن جامعه، جنبه‌های سیاسی و امنیتی، پیامدهای جمعیتی و جامعه‌شناختی، مسائل تربیتی و روان‌شناختی، از مهم‌ترین ابعاد علمی این موضوع است كه امیدواریم با مشاركت فعال اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی بتوانیم در تحقق این هدف موفق باشیم. همچنین مشاركت و همكاری برخی نهادهای قانون‌گذاری و اجرایی كشور، زمینة اجرایی‌شدن سیاسیت‌های درست را فراهم خواهد كرد.

دبیر علمی این همایش ضمن اعلام این خبر كه محورهای فراخوان مقاله این همایش به‌زودی اعلام خواهد شد، از صاحب‌نظرات و اساتید مراكز علمی درخواست كرد تا با همكاری، مشاركت علمی و ارسال مقالات، بر غنای این همایش بیفزایند.

علاقه‌مندان برای كسب اطلاعات بیشتر از چگونگی برگزاری این همایش، می‌توانند با شماره تلفن 32909090 – 025 تماس بگیرند. همچنین رایانامه Hamayesh@iki.ac.ir آماده دریافت مقالات، پیشنهادها و طرح‌های پژوهشی می‌باشد.